UFC 153

oktober 3, 2012

Vi hoppar över fredagens UFC on FX 5 eftersom det är så dåligt med odds och satsar istället på UFC 153 som går av stapeln lördagen den 13 oktober 2012 i Rio de Janeiro, Brasilien. En gala med kanske en av de mest ojämna main events. Anderson Silva mot Stephan Bonnar. Om inte detta blir en total förnedring av Stephan Bonnar så blir jag väldigt förvånad. Det är kanske därför spelbolagen ger närmare 10 i odds på Bonnar. Tyvärr tappar gala lite i spänning på grund av detta och det är lite tråkigt att UFC inte har mer att bjuda på i toppskiktet. Vi får hoppas att Anderson Silva snart får möta GSP så det blir lite spänning.

Betydligt mer intressant och jämnare är matchen mellan Erick Silva mot Jon Fitch. Brottaren Jon Fitch får en svår match mot Erick Silva har inte förlorat på nästan 6 år. Erick Silva har verkligen potential att tillhöra toppskiktet och det blir en bra kraftmätning mot Jon Fitch. Oddsen är ganska jämna mellan dessa men personligen tror jag Erick Silva har en lite fördel.

UFC 153 odds – uppdaterad 13 oktober 2012

Anderson Silva1.071.081.071.081.081.0831.071.111.05
Stephan Bonnar7.008.007.508.206.758.008.155.858.13
Erick Silva1.751.781.801.741.671.721.731.751.68
Jon Fitch2.002.102.002.112.102.102.101.992.20
Demian Maia1.651.691.671.631.621.621.621.621.62
Rick Story2.102.252.202.312.202.302.302.202.27
Antonio Nogueira1.331.341.361.331.301.301.321.281.27
Dave Herman3.103.403.103.403.253.503.353.433.59
Phil Davis1.251.261.251.281.251.251.271.251.22
Wagner Prado3.653.843.803.753.704.003.753.654.10

Phil Davis, den enda som besegrat Alexander Gustafsson ska möta brassen Wagner Prado för andra gången. De möttes för lite sedan där alla trodde Phil Davis skulle dominera men Prado undvek att bli nedtagen och träffade ”Mr Wonderful” med en bra smäll och precis när det såg ut som att Prado hade en bra chans att vinna så blev han petad i ögat av Phil Davis. Matchen avslutades som en no contest. Nu får Prado chans att visa igen att det inte bara var tur, utan han är bättre än Phil Davis. Jag tror att Prado har en bra chans att vinna matchen på TKO eller KO. Ett odds på närmare 4 lockar.

Vi får inte glömma att vi även har en svensk i UFC 153. Reza ska göra sin andra match i UFC och möter Christiano Marcello. Du kan se matchen gratis på Facebook live.

UFC 153 Fight Card

Gala: UFC 153: ”Silva vs. Bonnar”
Tid: Lördag 13 oktober, 2012
Plats: Rio de Janeiro, Brasilien
Arena: HSBC Arena

Huvudkortet

  • Anderson Silva (32-4-0) vs. Stephan Bonnar (14-7-0)
  • Antônio Rodrigo Nogueira (33-7-1) vs. Dave Herman (21-4-0)
  • Glover Teixeira (18-2-0) vs. Fabio Maldonado (18-5-0)
  • Erick Silva (14-2-0) vs. Jon Fitch (23-4-1)
  • Demian Maia (16-4-0) vs. Rick Story (14-5-0)
  • Phil Davis (9-1-1) vs. Wagner Prado (8-0-1)

Underkortet på FX

  • Rony Mariano Bezerra vs. Sam Sicilia
  • Gabriel Gonzaga vs. Geronimo dos Santos
  • Francisco Trinaldo vs. Gleison Tibau
  • Joey Gambino vs. Diego Brandao

På Facebook

  • Renee Forte vs. Sergio Moraes
  • Chris Camozzi vs. Luiz Cane
  • Christiano Marcello vs. Reza Madadi

Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?