UFC 157

februari 17, 2013

Efter en ganska sömnig gala förra helgen kan vi vänta oss en betydligt mer intensiv gala näst helg. Det är dags för UFC 157 och på lördag den 23 februari smäller det. Huvudfokus här ligger så klart på Dan Henderson mot Lyoto Machida. Dan Henderson har överraskat mig många gånger. Det var över ett år sedan han gick en match nu och han är faktiskt den äldsta fightern i UFC. Jag tycker mig också höra i intervjuer med honom att han inte låter helt taggad. Det känns som att en hungrig Lyoto har en ganska stor fördel här men frågan är om man vågar räkna ut Hendo?

Annars har vi Liz Carmouche mot Ronda Rousey. Det är inte ofta men ser så ojämna odds i UFC. Ronda ger runt 1.08 medan Liz Carmouche betalar närmare 9 gånger pengarna. Det är väl inte så mycket att säga om detta mer än att jag tycker det är kul att tjejerna får visa vad de går för.

UFC 157 Odds 23 februari 2013

Lyoto Machida1.451.401.451.511.401.441.501.441.47
Dan Henderson2.602.702.752.602.802.872.602.632.60
Ivan Menjivar3.653.604.003.853.654.003.803.273.90
Urijah Faber1.251.251.251.271.251.251.261.301.25
Ronda Rousey1.061.071.111.071.061.0711.071.061.10
Liz Carmouche7.507.006.508.807.509.008.807.507.80
Josh Koscheck1.201.201.201.231.201.201.221.201.20
Robbie Lawler4.004.204.504.254.154.804.204.154.20

Två kända fighters som kommer att använda UFC 157 till att få tillbaka lite av sin status är Urijah Faber och Josh Koscheck. Båda är i desperat behov av vinster i UFC 157. Urijah möter Ivan Menjivar och Koscheck möter Robbie Lawler. Ni ser själva på oddset hur stora favoriter de är, med all rätt. Tyvärr blev Chad Mendez skadad som annars skulle ha mött Manny Gamburyan i UFC 157. Vi får hoppas den matchen blir av en annan gång istället.

Vi återkommer med spel när det börjar närma sig.

Fight Card

Gala: UFC 157 Rousey vs. Carmouche
Tid: Lördag 23 februari, 2013
Plats: Anaheim, California, USA
Arena: Honda Center
TV: Köp galan på csports.se (sändningen av maincard börjar 04:00 på natten, svensk tid)

  • Ronda Rousey vs Liz Carmouche
  • Dan Henderson vs Lyoto Machida
  • Urijah Faber vs Ivan Menjivar
  • Josh Koscheck vs Robbie Lawler
  • Lavar Johnson vs Brendan Schaub
  • Neil Magny vs Jon Manley
  • Court McGee vs Josh Neer
  • Michael Chiesa vs Anton Kuivanen
  • Dennis Bermudez vs Matt Grice
  • Caros Fodor vs Sam Stout
  • Brock Jardine vs Kenny Robertson
  • Nah-Shon Burrell vs Yuri Villefort

Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?