UFC 158

mars 11, 2013

På lördag är det dags för en efterlängtad gala, UFC 158 som går av stapeln i Montreal, Quebec, Kanada. Det är så klart matcherna mellan Georges St-Pierre mot Nick Diaz och Carlos Condit mot Johny Hendricks som är mest spännande.

GSP är så klart extra stark hemma i Kanada och han är faktiskt obesegrad där. Spelbolagen ger GSP ett odds på runt 1.20 medan Nick Diaz ligger på runt 4.50 i odds. Det känns ganska rimligt och jag ser ingen mening att spela på denna match. Jag tror att GSP kommer att använda sitt fotarbete för att störa Diaz och växla det med nedtagningar om det behövs. Diaz är farlig på marken men GSP är helt för erfaren för att åka på något där. Jag tror att GSP vinner på decision som vanligt.

UFC 158 Odds 16 mars 2013

Georges St-Pierre1.201.171.201.211.201.201.201.211.19
Nick Diaz4.004.504.504.754.154.804.704.054.90
Johny Hendricks1.751.701.751.801.701.721.791.741.75
Carlos Condit1.951.952.052.042.052.102.032.002.05
Jake Ellenberger1.571.551.601.601.571.581.591.571.59
Nathan Marquardt2.252.202.352.372.302.402.362.282.50
Chris CamozziN/A1.802.001.911.922.001.901.841.89
Nick RingN/A1.801.801.911.801.801.901.881.88
Colin FletcherN/A3.203.203.103.003.253.053.103.19
Mike RicciN/A1.301.351.381.351.361.371.331.35
Issei TamuraN/A4.505.504.804.756.004.80N/A5.50
T.J. DillashawN/A1.171.151.191.161.141.18N/A1.17

Johny Hendricks mot Carlos Condit blir en betydligt mer intressant match. Carlos Condit är snabb och är väldigt bra på alla plan. Johny Hendricks kommer troligen inte vara lika bra stående som Carlos, men han har råd att ta ett par smällar eftersom om Hendricks väl landar så är det god natt för Condit. Att sedan Hendricks är en bättre brottare gör att han även har den möjligheten om han vill mixa upp det lite. Jag tror att Hendricks kommer att imponera med att bli den första som knockar Carlos Condit. Sen kan vi se fram mot GSP mot Hendricks vilket blir en mycket intressant match. Oddset på att Hendricks vinner på lördag ligger på runt 1.70 vilket jag troligen kommer att spela.

Jake Ellenberger mot Nate Marquardt är också en intressant match. Nate har haft det tufft ett tag i UFC men jag tror att på lördag så vinner han och återställer ordningen. Inte för att Jake är en lätt motståndare men jag tror att Jake passar Nate väldigt bra. Det kommer troligen att bli ett spel på Nate här till ett odds på 2.40 vilket jag tycker känns ganska högt.

Fight Card

Gala: UFC 158 St-Pierre vs. Diaz
Tid: Lördag 16 mars, 2013
Plats: Montreal, Quebec, Canada
Arena: Bell Centre
TV: Köp galan på csports.se (sändningen av maincard börjar 04:00 på natten, svensk tid)

Huvudkort

  • Georges St-Pierre vs. Nick Diaz
  • Carlos Condit vs. Johny Hendricks
  • Jake Ellenberger vs. Nate Marquardt
  • Chris Camozzi vs. Nick Ring
  • Mike Ricci vs. Colin Fletcher

Underkort

  • Patrick Cote vs. Bobby Voelker
  • Darren Elkins vs. Antonio Carvalho
  • Dan Miller vs. Jordan Mein
  • Daron Cruickshank vs. John Makdessi

Facebook

  • Rick Story vs. Quinn Mulhern
  • T.J. Dillashaw vs. Issei Tamura
  • George Roop vs. Reuben Duran

Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?