UFC 159

april 22, 2013

Vi fick en riktigt bra gala förra helgen och redan nästa helg på lördagen den 27 april är det dags för UFC 159. Tyvärr lite tråkig main event då UFC ville få en intressant TUF säsong och lät därför Jon Jones och Chael Sonnen coacha och möta varandra. Chael Sonnen används som en bulldog för att sätta press på toppen. Anderson Silva har fått möta honom två gånger och den första gången lyckades Chael nästan att grinda sig till en seger. Chael strategi är bara att hålla ner sin motståndare i fem ronder. Det är inte ofta vi ser så ojämna odds som här. Jon Jones ger ynka 1.10 i odds medan Chael ligger på runt 7.

Kommer Chael Sonnen att klara av att hålla ner Jon Jones i UFC 159? Till skillnad från Anderson Silva så är Jon Jones en brottare i grunden. Jag tror att Chael kommer att få betydligt större problem att ta ner Jones än vad han fick mot Silva. Jag tror att Jon Jones kommer att förnedra Chael Sonnen men med dessa matcher kan man så klart aldrig vara säker på vad som kommer att hända.

UFC 159 odds

Jon Jones1.101.101.121.111.101.101.101.101.10
Chael Sonnen6.006.206.256.856.007.006.806.256.30
Michael BispingN/A1.501.601.551.551.581.541.551.56
Alan BelcherN/A2.352.352.452.352.402.452.332.26
Phil DavisN/A1.251.301.331.281.301.321.281.33
Vinny MagalhaesN/A3.603.503.353.403.503.353.403.40
Roy NelsonN/A1.401.421.441.381.441.431.391.43
Cheick KongoN/A2.702.852.802.852.872.802.822.79
Jim MillerN/A1.301.301.281.271.301.281.271.27
Pat HealyN/A3.203.503.753.503.503.703.473.35
Gian VillanteN/A2.702.502.702.702.502.652.592.60
Ovince St. PreuxN/A1.401.531.481.401.571.471.451.30

Annars har UFC 159 ett riktigt bra kort och även underkortet har många bra matcher.

Alan Belcher ska möta Michael Bisping. En match som Michael Bisping borde ta och behöver ta för att hålla sig kvar i toppen.

Sen har vi Phil Davis som möter Vinicius Magalhaes. Phil Davis har inte sett så bra ut den senaste tiden även om han vann senast mot Wagner Prado. Mr Wonderful har en del kvar att bevisa och mot Magalhaes är han storfavorit och spelbolagen ger honom 1.30 i odds medan Maagalhaes ligger på 4.

Cheick Kongo mot Roy Nelson bör bli en enkel match för Roy Nelson. Jag tycker att Roy Nelson är bättre på alla plan och ska ganska lätt kunna säkra en seger. Jag tror att Roy tar ner det ganska snabbt och gör det väldigt obekvämt för Kongo.

Fight Card

Gala: UFC 159 – Jones vs. Sonnen
Tid: Lördag 27 april, 2013
Plats: Newark, New Jersey, USA
Arena: Prudential Center
TV: Köp galan på csports.se (sändningen av maincard börjar 04:00 på natten, svensk tid)

Huvudkort (PPV)

  • Jon Jones vs. Chael Sonnen
  • Michael Bisping vs. Alan Belcher
  • Roy Nelson vs. Cheick Kongo
  • Phil Davis vs. Vinny Magalhaes
  • Jim Miller vs. Pat Healy

Underkort – (gratis på UFC.tv)

  • Bryan Caraway vs. Johnny Bedford
  • Gian Villante vs. Ovince St. Preux
  • Sara McMann vs. Sheila Gaff
  • Rustam Khabilov vs. Yancy Medeiros

Facebook – (gratis)

  • Leonard Garcia vs. Cody McKenzie
  • Nick Catone vs. James Head
  • Steven Siler vs. Kurt Holobaugh

Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?