UFC 191

augusti 29, 2015

Vi har haft en liten sommarpaus då det varit ganska dåligt med galor men nu börjar det komma igång igen. Den 5 september 2015 så är det dags för UFC 191. Denna gala kommer att hålla i MGM Grand Garden Arena i Las Vegas. Det är en efterlängtad gala med flera bra matcher. Sen väntar vi så klart även på UFC 192 då Alexander Gustafsson ska upp igen men det tar vi nästa gång.

I UFC 191 så ska Demetrious Johnson möta John Dodson för att avgöra vem som ska ha bältet i flugvikt. Förra gången de möttes så vann Johnson på enhälligt domslut och vi får se om det blir någon skillnad denna gång. Spelbolagen håller så klart Johnson som storfavorit och ni får bara 1.20 i odds på honom medan John Dodson ger närmare 5 gånger pengarna. Här känns det inte riktigt som man får valuta för pengarna utan får nog leta alternativa spel då.

UFC 191 – 5 september 2015

UFC 191Bet365BetfairBetsafeBetssonBetwayComeOnNordicbetLadbrokesUnibet
Demetrious Johnson1.221.201.231.231.221.201.221.211.20
John Dodson4.504.404.154.154.354.304.154.204.25
Andrei Arlovski1.571.551.651.651.601.501.651.501.53
Frank Mir2.502.492.252.252.302.442.252.402.40
Anthony Johnson1.181.151.181.181.151.171.151.161.18
Jimi Manuwa5.004.904.804.804.704.674.804.304.50
Jan Blachowicz1.621.601.701.701.671.551.701.501.57
Corey Anderson2.302.252.152.152.222.202.152.252.30
Paige VanZant1.0501.071.081.081.061.071.081.051.07
Alex Chambers11.0010.007.807.808.407.007.807.007.50

Sen så har vi även en veteran-match där Andre Arlovski ska möta Frank Mir. För er som har hängt med lika länge som mig så är detta två legender som ska mötas. Spelbolagen tycker att Arlovski är en favorit till 1.60 i odds ungefär. Det beror nog ganska mycket på hans senaste match där han visade en otrolig styrka. Frank Mir har kanske inte varit lika övertygande den senaste tiden och han ger 2.50 i odds. Tyvärr finns det nog ganska stor chans att den som förlorar här får se sig om efter ett annat jobb.

För oss svenskar så är det ganska intressant att se matchen mellan Anothony Johnson och Jimi Manuwa. En Manuwa som Gustafsson vann ganska lätt mot men som jag tror Johnson kan få lite mer problem med. De har väldigt lika stilar så här kommer vi nog få se en knock i första ronden. Både kommer att stå och växla slag för fulla muggar och det är inte omöjligt att det blir en 50 – 50 match. Ska jag spela på denna match så chansar jag nog med en liten slant på Manuwa till 5 i odds.

Vad tror ni annars om denna gala? Hittar ni några intressanta spel? Det känns lite som att man vill hålla sig till UFC 192 som kommer att bli otroligt spännande. Hur som helst så är det skönt att vi är igång igen efter sommaruppehållet.

UFC 191 – Fight Card

Gala: UFC 191: ”Johnson vs. Dodson 2″
Tid: Lördagen den 5:e september 2015
Plats: Las Vegas, Nevada
Arena: MGM Grand Garden Arena

Huvudkort

  • Flyweight champion Demetrious Johnson vs. John Dodson
  • Frank Mir vs. Andrei Arlovski
  • Anthony Johnson vs. Jimi Manuwa
  • Jan Blachowicz vs. Corey Anderson
  • Paige VanZant vs. Alex Chambers

Underkort:

  • Paul Felder vs. Ross Pearson
  • John Lineker vs. Francisco Rivera
  • Liz Carmouche vs. Raquel Pennington
  • Nazareno Malegarie vs. Joaquim Silva
  • Clay Collard vs. Tiago Trator
  • Joe Riggs vs. Ron Stallings
  • Nazareno Malegarie vs. Joaquim Silva

Som vanligt när det gäller Las Vegas så startar huvudkortet klockan 04:00 för oss här i Sverige så det gäller att ställa klockan om man vill följa denna gala live.


Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?