UFC 193

november 9, 2015

Den 14 november så är det äntligen dags för UFC 193. Högst upp på kortet så möter Ronda Rousey Holly Holm. Det är väl en underdrift att säga att Ronda Rousey är helt unik. Man kan väl nästan likna henne vid Anderson Silva när han var som bäst. Det finns än så länge ingen som har rått på Ronda Rousey och hon vinner nästan hela tiden på ett väldigt dominerande sätt. Därför så är det väl inte så förvånande att spelbolagen ger henne ett så pass lågt odds som 1.05. Om du tror att Holly Holm kommer att överraska och bryta sviten så får du runt 10 gånger pengarna på henne. Tyvärr så försvinner spänningen lite när det är så pass ojämnt och allt man funderar på är hur Ronda ska vinna. Det finns även spelalternativ på det där man spela på vinstmetod för att få upp oddset något.

Vad finns det då mer för skoj i UFC 193? Stefan Struve är tillbaka och han har haft det ganska svårt ett tag. I denna gala så ställs han mot Jared Rosholt som kan bli en riktigt spännande match. Struve är en liten favorit till runt 1.70 i odds medan Rosholt ger 2.10. Här tror jag att Rosholt kan kontrollera matchen och nöta ner Struve under 3 ronder. Jag kommer troligen att spela Rosholt på domslut.

UFC 193 – 14 november 2015

UFC 193Bet365BetfairBetsafeBetssonBetwayComeOnNordicbetLadbrokesUnibet
Ronda Rousey1.0501.0451.071.071.051.021.071.041.05
Holly Holm11.0010.008.458.458.5010.758.4511.0010.00
Mark Hunt1.401.391.421.421.401.341.421.401.36
Antonio Silva3.002.992.852.852.753.152.853.003.00
Stefan Struve1.721.601.701.701.801.761.701.761.75
Jared Rosholt2.102.032.152.151.952.052.152.102.00
Uriah Hall1.721.661.681.681.721.711.681.741.75
Robert Whittaker2.102.042.182.182.102.152.182.052.00

Uriah Hall är redan tillbaka och denna gång ställs han mot Robert Whittaker. Det känns som en bra matchning och en jämn match. Uriah är en liten favorit till runt 1.70 medan Whittaker ger lite över 2 i odds. Denna match är för svår för att spela på men det ska bli skoj att följa den.

Sen får vi inte glömma Mark Hunt som är tillbaka och ställs mot Antonio Silva. En riktigt spännande match i tungvikt. Den här matchen bör Mark Hunt kunna ta och han är en ganska stor favorit. Sen kan man aldrig räkna ut Antonio Silva som har överraskat många gånger förut.

Allt som allt så tror jag faktiskt att UFC 193 blir en riktigt bra gala. Jag kommer att följa den live för att få maximal spänning. Jag har några till spel planerade men väntar till efter invägningen. Har ni några tankar om denna gala så får ni gärna skriva det här under.

UFC 193 Fight Card

Gala: UFC 193: ”Rousey vs. Holm”
Tid: Lördagen den 14:e november 2015
Plats: Melbourne, Victoria, Australia
Arena: Etihad Stadium

Main Card

  • Ronda Rousey vs. Holly Holm
  • Joanna Jedrzejczyk vs. Valerie Letourneau
  • Mark Hunt vs. Antonio Silva
  • Uriah Hall vs. Robert Whittaker
  • Stefan Struve vs. Jared Rosholt

Preliminary Card (Fox Sports 1)

  • Jake Matthews vs. Akbarh Arreola
  • Kyle Noke vs. Peter Sobotta
  • Gian Villante vs. Anthony Perosh
  • Richie Vaculik vs. Danny Martinez

Preliminary Card (UFC Fight Pass)

  • Brendan O’Reilly vs. James Moontasri
  • Richard Walsh vs. Steve Kennedy
  • Dan Kelly vs. Steve Montgomery
  • Ben Nguyen vs. Ryan Benoit

Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?