UFC on Fox 2

januari 20, 2012

Tyvärr fick vi skippa UFC on FX 1 då spelbolagen var väldigt sena med odds så det kändes inte lönt. Istället fokuserar vi nu på UFC on Fox 2 som är en riktigt intressant gala som går av stapeln på lördagen den 28 januari. Main event är mellan Phil Davis och Rashad Evans och det lär bli en riktigt bra match. Matchen avgör vem som ska bli nästa man att möta Jon Jones för titeln. Som ni säkert vet så är både Phil Davis och Rashad Evans riktigt bra brottare och det blir intressant att se vem som är bäst. Spelbolagen har Rashad som ganska stor favorit men jag undrar om han verkligen har en så stor fördel? Det kan bli ett spel på Phil Davis men det kräver lite mer fundering.

En annan intressant match i UFC on Fox 2 är Chael Sonnen mot Michael Bisping. Mark Munoz skulle möta Chael Sonnen men blev skadad och Michael Bisping var inte sen att ställa upp den 28 januari. Chael Sonnen går in som en jättefavorit och får bara ett odds på runt 1.20 medan Bisping ger runt 4.50. Om Sonnen håller sin form så är det väldigt befogat men det återstår att se.

UFC on Fox 2 Odds

Rashad Evans1.571.551.601.601.551.571.601.551.47
Phil Davis2.252.602.352.202.352.502.252.322.43
Michael Bisping3.904.704.334.054.254.804.604.124.42
Chael Sonnen1.221.201.221.201.201.201.171.201.16
Demian MaiaN/A2.202.282.302.102.252.182.052.14
Chris WeidmanN/A1.701.641.551.681.661.631.701.61
Evan DunhamN/A1.27N/AN/A1.33N/A1.251.251.24
Nik LentzN/A3.30N/AN/A3.15N/A3.703.653.54
Jon Olav EinemoN/A2.40N/AN/A2.45N/A2.452.222.36
Mike RussowN/A1.60N/AN/A1.50N/A1.511.601.50

Utöver dessa två supermatcher så har vi även Chris Weidman mot Demian Maia i UFC on Fox 2. Weidman är en ganska klar favorit till runt 1.60 i odds. Maia har inte övertygat den senaste tiden och har gått till decision i sina 6 senaste matcher varav han förlorat 2. Chris Weidman har ännu inte förlorat med 3 matcher i UFC. Det är så klart inte samma kvalitet på motståndet men det talar ändå för Weidman.

UFC on Fox 2 Fight Card

Gala: UFC on Fox 2 Evans vs. Davis
Tid: 28 januari, 2012
Plats: Chicago, Illinois, USA
Arena: United Center

Chris Weidman

Huvudkort

  • Rashad Evans vs. Phil Davis
  • Chael Sonnen vs. Michael Bisping
  • Demian Maia vs. Chris Weidman

Preliminary card

  • Evan Dunham vs. Nik Lentz
  • Mike Russow vs. John-Olav Einemo
  • Johnny Bedford vs. Mitch Gagnon
  • Cub Swanson vs. George Roop
  • Charles Oliveira vs. Eric Wisely
  • Michael Johnson vs. Shane Roller
  • Joey Beltran vs. Lavar Johnson
  • Chris Camozzi vs. Dustin Jacoby

UFC on Fox 2 blir en intressant gala som känns betydligt bättre än UFC on Fox 1. Vi får hoppas att tittarna på Fox får lite mer valuta för pengarna denna gång.


Bookmark and Share

Kommentarer:

Har du någonting att säga?